Bursa Halı Yıkama Koltuk Yıkama Perde Yıkama Hizmetleri
Bursa Halı Yıkama Koltuk Yıkama Perde Yıkama Hizmetleri

Halı Yıkama

Halı yıkama
Halı yıkama

Halı Yıkama

Halı yıkama öylesine alelade bir iş değildir. Özellikle de firma olarak müşterilere hizmet sunuyorsanız sorumluluğunuz büyük demektir.

Hizmet sektöründe çalışırken personelle uyum, profesyonel ekip, deneyim, tecrübe, modern donanım, kalite politikası hizmetin sonucunu etkileyecek faktörlerdir. Bu maddeleri çoğaltabiliriz.

Bunların herhangi birinin veya bir kaçının eksikliği müşteri deneyimi açısından sorunların, problemlerin meydana gelmesi anlamına gelir ki; bu tür yaşanan problemleri duyuyor ve takip ediyoruz ki bizlerde de bu tür problemler yaşanmasın.

Bizler Ayba halı yıkama olarak işimizi ciddiye alarak ve işin gerektirdiği şartları, ortamı hazırlayarak hizmetlerimizi sürdürmekteyiz. Bizler biliyoruz ki memnun müşteri bedava reklam tabelası gibidir. Aldığı hizmetten memnun kalmış biri tabii ki gerile gerile bizleri tavsiye edecektir dostlarına. O yüzden bizleri tanımanızı istiyoruz.

Halı yıkattırmak mı istiyorsunuz?

Halı yıkattırmaya karar verdiyseniz birkaç konuda bilgi sahibi olmanızda yarar var. Profesyonel halı yıkama nasıl oluyor?

İyi Bir Firma Nasıl Seçilir? Halılarım iyi yıkanır mı? Halılarımda yıpranma olur mu? Gibi bir sürü soruya yanıt bulmak durumundasınız. İşte böyle durumlarda karar vermenize yardımcı olmak maksadı ile bu makalemizi yazıyoruz ve işe halının tanımı ile başlıyoruz.

Halı Nedir?

Halı: Evimiz de hem dekor amaçlı hem de zemin kaplaması ve yalıtımı için kullandığımız çok çeşitli renk ve desenleri mevcut olan ürünlerdir halılar. Tabii zeminde halı gibi kullanılan kilimler postlar da mevcut.

Halı yıkama firmaları yıkama tekniği açısından halıları genellikle iki kategoriye ayırırlar. Bu ayırım halıların iplik özelliğine göre yapılan bir sınıflandırmadır. Şu an piyasa da çok farklı iplik türlerinde halı olmasına rağmen, halı yıkamacıların yaptığı sınıflandırma yün halı ve makine halısı şeklindedir.

Yıkama Yönünden Halı Sınıfları

Yün Halı:

İçeriği tamamen veya belli bir yüzdesi yün olan halılar dır. El dokuma olanları olduğu gibi makine üretimi yün halılarda mevcuttur. El tezgâhlarında dokunmuş olanların ipliklerinin boyamaları, kök boyalarla olur ve yüz yıllar geçse de canlılıklarını kaybetmezler. Bu halı türlerine El Dokuma Halı veya Kök Boya Halı denir. Çok eski üretim yani yaşı büyük halılara ise Antika Halı denir. Yıkanmaları makine halıları gibi yapılmaz. Yıkama tesislerinde Asit türevi maddelerle temizlikleri yapılır. Evde yıkamalarda ise genellikle sirke ve Arap sabunu kullanılır. Makinede yün karışımı ipliklerle üretilen halılara da Makine Yün Halı sı denir. Da yanıklıkları geleneksel halılar gibi değildir. Zira çoğunlukla sentetik içerikli boya kullanılmaktadır. İplikleri de akrilik ve yün karışımı olmaktadır.

Kök Boya Yün Halı Çeşitleri:

Milas, Yağcı bedir, Hereke, Bünyan, Kozak, Avanos, Lâdik, Isparta, Kula, Uşak, Taşkale, Taşpınar, İpek Halı sayılabilir.

Daha detaylı bilgi için Yün Halılar ve Tarihçesi Makalemizi okuyabilirsiniz.

Makine Halısı:

Makine halıları kullanımları kolay, fiyat bakımından yün halılara göre çok ucuz ve çok fazla desen seçeneğini bünyesinde barındırabilen, iplik çeşidi olarak polyester, akrilik, polip ve benzeri çeşitlerde ipliklerle üretilen, seri üretimde çıkarılabilen halı türleridir. El halılarının aksine normal şampuanlarla veya halılara özel imal edilmiş şampuanlarla hatta bazı firmaların uyguladığı üzere bulaşık deterjanı ile bile yıkanabilen halı çeşididir.

Makine Halısı Çeşitleri:

Atlas, Merinos, Shagy, PatchworK ve üretim malzemelerine göre altı plastik, astarlı diyerek bir sürü yazmak mümkündür.

Firmalar sınıflandırmayı yıkama şekline göre yapmaktadırlar. Tabii halı yıkama fiyatları da, hem halının değerine hem de yapılacak işçiliğe bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz halıların, yıkanma şekilleri ile ilgili detaylı bilgi almak için el dokuma halı yıkama, makine halısı yıkama adlı makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

İplik Yönünden Halı Çeşitleri:

Halılar iplik yönünden de sınıflandırılabilirler. Bu sınıflandırma yıkama firmalarına yıkama esnasında ve leke alma esnasında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. İplik yönünden sınıflandırmada;

Yün iplikli halılar

Floş iplikli halılar

İpek iplikli halılar

Orlon iplikli halılar

Havına yün katılmış iplikli halılar

Yapıştırma iplikli halılar

Polyester iplikli halılar

Polip iplik halılar

 

Halı Bakımı Nasıl Yapılır:

Halıların yıkanmasından önce evde kullanımımız hakkında bilgilenmek gerekir. Yani evde kullanımda halı bakımı nasıl olmalı, evde halı temizliği nasıl yapılmalı? Halıdan lekeler nasıl çıkarılır? Bu konularda da bilgi sahibi olmak halılarımızı uzun yıllar temiz kullanmamızı sağlayacaktır.

Halı Süpürme:

Halı süpürme işleminde imkanımız var ise merdane uçlu ve sulu sistem bir elektrikli süpürge kullanarak halılarımızı süpürmeliyiz. Bunun sebebi halı ipliklerinin arasındaki toz zerrelerinin alınması ileri ki dönemlerde halıda iplik kopmalarını engelleyecektir.

Halının Yönü:

Halılarınızın yönünü belirli aralıklarla değiştirmelisiniz. Bu değiştirme işlemini periyodik bir şekilde yaparsanız halılarınızın her tarafı aynı basıya maruz kalarak belli bir bölgede deformasyonu engellemiş olursunuz. Halının bulunduğu oda güneş ışı alıyorsa bu yön değiştirme halınızın renk değiştirme riskini de ortadan kaldırmış olur.

Halıları Silmek:

Halılarınızı genel temizlik esnasında hafif deterjanla silebilirsiniz. Bu işlemi yaparken deterjanın hafif miktarda olmasına özen göstermelisiniz. Silme işlemi halınız üzerinde ki ayak basmadan oluşan yağ haresinin halıda tabaka oluşturmasını engelleyecektir.

Halılardan Lekeleri Çıkarma:

Halılarımıza bazen farkında olmadan bir sürü sıvı ve katı madde dökeriz. Bunların bir kısmını hemen bir kısmını belli bir süre geçtikten sonra görürüz. İşte gördüğümüz küçük ve basit lekeleri anında çıkararak lekelerin halı ipliklerine sabitlenmesini engelleyebiliriz.

Halılarınızın kullanımı esnasında bu işlemleri gerçekleştirmeniz yıkamaya göndereceğiniz halınızın yıkama firmasında işlem görürken en iyi sonucu almanızı da sağlayacaktır.

Profesyonel Halı Yıkama Nasıl Yapılır?

Profesyonel yıkama adından anlaşılacağı üzere bu işi iş olarak benimsemiş firmaların belirli bir ücret karşılığında yıkama hizmeti vermesidir. Bu firmalar kullandıkları donanıma ve yıkayacakları halıların özelliğine göre yıkama yöntemi uygulamaktadırlar. Ama genel bir ayrım yapmak gerekirse yıkama firmalarında teknik olarak iki çeşit halı yıkama yapılır.

Manuel Halı Yıkama Makinesi ile yapılan yıkama ve Otomatik Halı Yıkama Makinesi ile yapılan yıkama.

İyi Bir Firma Nasıl Seçilir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi halı yıkama hizmetleri günümüz yoğun temposunda eskiden kendi yaptığımız fakat şimdilerde yardım alarak yaptırdığımız ev işlerinin başında gelir. Hal böyle olunca halılarımızı yıkatabilmek için güvenilir ve kaliteli hizmet alabileceğimiz bir firma ile çalışmak isteriz. Dikkat ederseniz ucuz fiyata veya ekonomik bir fiyata değil. Bu ayrım daha sonra yapılabilir ama önceliğimiz kalite ve güven olmalı. Bunun için yapılabilecek bir sürü araştırma var fakat biz burada en kısa ve pratik olanlarından bahsetmek isteriz.

1- Halı Yıkama Tavsiye:

Çevrenizde mutlaka değişik değişik firmalara halılarını yıkatmış dostlarınız mevcuttur. Bunlardan tecrübeleri hakkında bilgiler alarak negatif ve pozitif firma listesi oluşturabilirsiniz. Halı yıkama tavsiyeleri önemli bir bilgi kaynağıdır.

2- İnternet Araştırması:

İnternet te gerekli gereksiz birçok bilgi ile karşılaşabilirsiniz. Fakat yine de kararınızda sizlere yardımcı olacaktır. Firmaların sitelerini inceleyebilir, sosyal medyada ki durumları hakkında bilgi alabilir, firmalar hakkında ki yorumları inceleyebilir, tesis fotoğraflarına bakabilirsiniz. Veya arama motorlarına en iyi halı yıkama firması, en kaliteli halı yıkama firması, Bursa’da iseniz Bursa’da halı yıkamalar, Bursa’daki halı yıkama fabrikaları gibi bir sürü aramalar yaparak firmaları değerlendirebilirsiniz.

3- Yerinde Halı Yıkama Ziyaret:

Tercih edebileceğiniz firma sayısına bir kaça indirgeyebiliyorsan Halı yıkama firmasını yerinde görerek son kararınız verebilirsiniz. Mesela siz Nilüfer de Halı yıkama arıyorsunuz. Genellikle halı yıkamacılar belirli bölgelerde toplanmışlardır. O yüzden nilüferin içerisinde değil de dışında bulabilirsiniz. Veya siz Nilüfer de oturuyorsunuz dur fakat Osmangazi halı yıkama tesisleri belki de size daha yakındır. Size en yakından başlayarak bu firmaları yerinde ziyaret edebilirsiniz. Hem firma hakkında daha gerçekçi bilgiler almış olursunuz. Hem de halılarınız nasıl bir yerde, ne şekilde yıkanacak, ne tür kimyasallar kullanılıyor halılar yıkanırken tüm bu bilgilerin hepsini detaylı bir şekilde öğrenme şansınız olacaktır. Bu ziyaretinizle halılarım bozulur mu? İyi bir yıkama olur mu? Bölgenize servisi var mı? Gibi bir sürü soru için de yanıt bulmuş olursunuz. Kim bilir belki sizde bu sektöre girmek istersiniz. :))