Bursa Halı Yıkama Koltuk Yıkama Perde Yıkama Hizmetleri
Bursa Halı Yıkama Koltuk Yıkama Perde Yıkama Hizmetleri

Leke Nedir?

Leke Nedir?

leke çözümleri
Leke Nedir ?

Leke nedir : Herhangi bir yüzeyde olmaması gereken, o yüzeye ait olmayan ve yüzey ahengini bozan fazlalık olan faktörlere kir denir. Kirin oluşturduğu görüntü kirliliğine yani gözle görülebilir hale ulaşmış kire Leke denir.

Lekeler kirler yüzeyde tutunma veya kimyasal bir bağ oluşturma şeklinde oluşur. Bizlerde göz ile ayırt edilebilecek yoğunluğa ulaştığında bu kir ve lekeleri görürüz. Burada görmemize sebebiyet kir deki yoğunluktur.

Lekelerden Nasıl Kurtulabiliriz?

Kirin oluşturduğu görüntü kirliliğine yani gözle görülebilir hale ulaşmış kire Leke denir. Tabii bu hale gelmiş bir yüzey bu herhangi bir yüzey olabilir, fayans, demir, tahta, kumaş, halı v.b bizleri rahatsız eder. Bu oluşumların etkisinden kurtulmak için belirli aralıklarla temizlik, bakım türü işlemler gerçekleştiririz. Bizler burada ilgi alanımız olan halılar, koltuklar, perdeler, giysiler konusunda sizlere bilgiler vereceğiz.

Lekelerden kurtulmak için öncelikle lekelerin türü hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Lekelerin türünü bilirsek hangi tür bir çözücü kullanmamız gerektiğini de bulabiliriz. Lekeleri bir gruba ayıracak olursak Gıda lekeleri ve sanayi lekeleri diye gruplandırabiliriz. Gıda lekeleri: yemek lekeleri, meyve lekeleri, yağ lekeleri, meyve suyu lekeleri v.s. Sanayi Lekeleri : oje, zift, boya, pas v.b

Leke çıkarmada mantık yüzeyde bulunan fazlalığın tutunma yapmış ise atılması, itilmesi ; bağ oluşturmuş ise çözülmesidir. Peki bunu nasıl sağlarız.

Lekelerin türüne göre kullanılan malzeme yardımı ile leke çıkarma işlemini yaparız. Piyasada bir sürü leke çıkarıcı kimyasallar mevcut. Bunların bir kısmı işe yararken bir kısmı istediğiniz sonuçları vermez. Ama burada önemli olan alınan leke çıkarıcının ne şekilde tatbik edileceğidir. Sonra ki yazılarımız da bu işlemlerden tek tek bahsedeceğiz. Fakat şimdi lekeleri çıkarırken nasıl bir uygulama izlemeliyiz ona değinelim. Çok yapılan yanlışlardan bir tanesi lekeye su dökülerek veya sabunlu su dökülerek temizlenmeye çalışılmasıdır. Lekelere su dökmek lekelerin yayılmasına sebebiyet vereceğinden yapılmaması gerekir.

Leke Çıkartılırken Yapılacak İşlemeler

Leke çıkartılırken yapılacak işlemeler sırası ile şöyledir

1- Lekenin ne lekesi olduğu anlaşılmaya çalışılmalı. Leke yeni oldu ise zaten biliyorsunuzdur.

2- Lekenin varsa fazla kısmını, katılaşmış ise katı fazlalığı yüzeye dağıtmadan almak.

3- Lekenin türüne göre bir bez yardımı ve kimyasalla lekenin dışından içine doğru olacak şekilde leke çıkarma işlemi yapmalıyız.

4- Leke çıkartıldı ise geride kalan ıslaklık haresini dağıtarak seyreltin ki ıslaklık sarartı yapmasın.

Daha detaylı açıklamaları sonraki yazılarımızda sizlerle paylaşacağım. Sonraki yazılarımızda

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Koltuktaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Giysideki Lekeler Nasıl Çıkar?

Başlıklı olacaktır.

 

 

 

Bir yorum ekleyin