Bursa Halı Yıkama Koltuk Yıkama Perde Yıkama Hizmetleri
Bursa Halı Yıkama Koltuk Yıkama Perde Yıkama Hizmetleri

Perde Yıkama

Perde Yıkama
Perde Yıkama

Perde Yıkama Perdelerinizi yıkatacak sınız ama kararsız sınız ?

O zaman yazımız kararınızda sizlere yardımcı olacaktır.

Perde Yıkama

Perde yıkattırmak mı istiyorsunuz?

Perde Nedir?

Perdeler evlerimizde çok eski tarihlerden beri kullanıla gelen, mahremiyetimizi sağlayan, dekorumuzun bir parçası olan ürünlerdir. Belki eski dönemlerde mahremiyet ; dışarıdan içerisinin görünmesini engellemek amaçlı kullanılmışlardır, fakat günümüzde bu özelliklerinden çok perde seçiminde mobilya ve iç mimari ile uyum yani iç dekorasyonda göze hitap eder şekilde renk desen faktörleri dikkate alınarak tercih edilirler.

Yine eski dönemlerle kıyaslama yapacak olursak; yakın geçmişte perdeler ağır kadife türü olabildiği gibi, renkli ve desenli kumaşlardan yapılırdı. Altında tül kullanılırdı vede elde yapılmış danteller. Bir süre sonra gipürler çıktı ve artık tüm tüller de kullanılmaya başlandı. Akabinden stor perde, zebra perde, kruvaze perde, dekor perde, kruvaze perde ve jaluzi gibi bir sürü çeşit perde ve türevi ürünler çıktı.

Günümüzde en yaygın kullanılan aslında tül amacında kullanılan fakat perde yerine geçen zebralar, stor perdeler yoğunluktadır. Son zamanlarda tülden ziyade yine tülden imal edilen kruvaze perdeler yoğun talep görmektedir. O zaman perde çeşitleri ve çalışma mantıkları hakkında kısaca bilgiler paylaşmakta yarar var kanısındayız.

Perde Çeşitleri

Stor Perde :

stor perde

stor perde

Stor perdeler apreli denen kumaşlardan (kimyasallarla sertleştirilmiş kumaşlar) üretilen perdelerdir. Perdenin çalışma şekli yukarı doğru toplanırken aşağı doğru açılır. Mekanizma yardımı ile çalışır.

 

Zebra Perde:

zebra perde

zebra perde

Zebra perde ise çalışma mantığı bakımından stor perdelere benzese de kullanım açısından tüle yakındır. Çünkü zebra perdeler adından anlaşılacağı üzere zebra gibi yatay çizgilerden oluşan ve çizgilerinden biri tül gibi olan perdelerdir. Çift kattır. Perde hem aşağı yukarı hareket ederek tamamiyle toplanabilirken stor perde gibi, hemde çizgileri üst üstte getirilerek perde yukarıya kadar toplanmadan kullanılabilmektedir.

 

Kruvaze Perde:

Kruvaze Perde

Kruvaze Perde

Kruvaze perdeler tül kumaşlardan üretilen ve mekanizma yardımı ile sağa ve sola doğru sinema perdeleri gibi açılabilen perdelerdir.

 

Dekor Perde:

Dekor perde

Dekor perde

Dekor perdeler fon perdelerle karıştırıla bilmektedirler. Dekor perdeler hem dekor amaçlı hem de perde gibi kullanılmaktadır. Yani pencereyi tamami ile kaplamaktadır açılınca.

 

Fon Perde:

fon perde

fon perde

Fon perdeler adından anlaşılacağı gibi estetik görünüm açısından dekor amaçlı kullanılan perdelerdir. Genellikle kalın kumaşlar tercih edilir. Örneğin bir kruvaze perdenin sağ ve sol yanlarında kullanılır.

 

Rustik Perde:

Rustik Perde

Rustik Perde

Rustik perdeler ahşap veya metal çubuklar üzerine halkalar yardımı ile tutturularak kullanılan perdelerdir.

Katlamalı Perde:

katlamalı perde

katlamalı perde

Katlamalı perdeler yine bir mekanizma yardımı ile perdenin yukarı doğru katlı katlı toplanması ile açılabilen ve yine aşağı doğru katlı katlı inmesi şeklinde çalışan perdelerdir.

Perde Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Perdeler özellikle stor ve zebra perdeler bakıma ihtiyaç duyarlar. Apreli kumaştan yapılan stor perdeler gözenekli yapıya sahip değildir. Bu nedenle belirli aralıklarla tozdan arındırmak için elektrikli süpürge ile tozlarının alınması gerekir. Zebra perdelerinde yanlarından iplikler sarkmakta bu ipliklerin düzenli aralıklarla kesilmesi gerekir.

Perde Temizleme:

Perde temizleme yıkama ile karıştırılmamalı. Perde temizleme perdelerin tozlardan arındırılması, perdelerde yıpranan bölgelerin tadilatı, küçük lekelerin, sinek pisliklerinin, alınması gibi işlemlerin bütünüdür.

Perde Yıkama:

Perde yıkama işlemi ise temizliğe ek olarak kimyasal yardımı ile yıkanması işlemidir. Temizleme esnasında perdenin yerinden sökülmesi gerekmez fakat yıkama işleminde perde tamamıyla yerinden sökülerek parçalarından ayrılır.

Profesyonel Perde Yıkama Hizmetleri :

Eskilerde kuru temizlemelerin yaptığı işi; stor perdeler ve zebra perdeler gibi her makineye sığmayan ve yıkama tekniği açısından farklı olan işçilik bakımından farklı olan perdelerin çıkması ile daha profesyonel firmalar hizmet vermeye başlamışlardır. Hatta sadece bu işi yapan firmalar müşterilere hizmet verir olmuşlardır. Bu anlamda bakılınca yeni bir sektör oluşmuştur.

Profesyonel perde yıkama nasıl olur?

Telefonla siparişi alınan müşteriye gün verilir. O gün evinize gelen personel yıkatılmak istenen perdeleri yerlerinden sökerek tesislerde yıkama işlemini yaparlar. Akabinden tayin olunan günde perdelerinizi evinize kadar getirerek yerlerine takarlar. Böylece hizmet tamamlanmış olur.

Perdelerimi Nasıl Yıkayabilirim?

isterseniz bütün perdelerinizi kendini yıkayabilirsiniz. Perdeleriniz eğer çok büyük değil ise tabii ki kendiniz yıkayabilirsiniz. Perdelerin yıkanması hakkında aşağıda kısa kısa açıklamalar yapılmıştır.

Stor Perde Yıkama :

Stor perdeler apreli denen kumaşlardan (kimyasallarla sertleştirilmiş kumaşlar) üretilen perdelerdir. Mekanizmalı bir yapıya sahiptir. Stor perde yıkama yapabilmek için mekanizmadan ayırılması gerekir. Mekanizmadan ayrılan perde temiz bir zemine yayılarak temizliği yapılabilir. Fakat ağır kimyasallar kullanmamanızı öneririz. Apreler inde çözülmeler meydana gelebilir.

Zebra Perde Yıkama :

Zebra perdeler storların aksine mekanizması ile birlikte yıkanmaktadır. O yüzden zebra perde yıkama yapacak iseniz perdelerinizi mekanizması ile birlikte yıkamalısınız. Perdeyi asla mekanizmadan sökmeye çalışmayınız.

Kruvaze Perde Yıkama :

Kruvaze perdeler tül kumaşlardan üretilen ve mekanizma yardımı ile sağa ve sola doğru sinema perdeleri gibi açılabilen perdelerdir demiştik. Kruvaze perde yıkama için mekanizmasından tamami ile ayrılması gerekir. Gerisi bildiğiniz tül dür. Fakat tüle göre çok çok ağırdır. Yerinden sökülen kruvaze perdenizi çamaşır makinenizde yıkayabilirsiniz. Not: Perdenin makine içerisinde rahat dönmesi gerekir. Aksi halde kirler tam anlamı ile çözülemediği için perdeniz de dalgalanmalar meydana gelebilir.

Katlamalı Perde Yıkama :

Katlamalı perdelerinde mekanizma yardımı ile çalıştığını söylemiştik. Bu perdelerinde mekanizmalarından sökülmesi gereklidir. Ek olarak üzerinde bulunan genellikle beş adet olur, demir çubukların da çıkarılması gerekir. Daha sonra katlamalı perde yıkama için çamaşır makinenizde yıkayabilirsiniz.

Fon Perde Yıkama :

Fon perdeler söküm olarak kolay sökülebilen perdelerdir. Çamaşır makinenize sığdı ise rahatlıkla fon perde yıkama yapabilirsiniz..

Dekor Perde Yıkama :

Dekor perdeler genellikle evlerde ki makinelere sığmazlar fakat sığar diyor iseniz sökümü kolay bir perdedir. Dekor perde yıkama işini o zaman evinizde yapabilirsiniz.

Rustik Perde Yıkama :

Rustik perde yıkaması yapabilmek için perdelerin çubuğa bağlı olan halkalarından açılarak yıkaması yapılmalı.
Yukarıda ki tüm perde türlerini anlattığımız şekilde yıkayabilir siniz. Yok ben uğraşamam, makineme sığmadı, zamanım yok, kendime eziyet edemem, sonra bunu birde yerine takması var diyorsanız! Profesyonel bir yadım alabilirsiniz. Peki profesyonel perde yıkama hizmetleri nasıl hizmet vermektedir.

 

Ayba Halı Yıkama Hizmetleri on yılı aşkındır müşterilerine perde yıkama hizmeti sunmaktadır. İşinin ehli, profesyonel manada donanımlı bir ekibe sahip olan Ayba Halı Yıkama perdelerinizi özenle temizleyerek sizlere teslim etmektedir. Bursa içerisinde tüm merkez ilçelerine ücretsiz servis götüren firmamız sizleri de mutlu müşterileri arasında görmekten onur duyacaktır. Bursa’da perde yıkama firmaları denince ilk akla gelen firma Ayba Halı Yıkama.